«Вірую, Господи! допоможи моєму невір’ю» (Мк.: 9:24 ). Проповідь в 4-ту Неділю Великого посту, преп. Іоанна Ліствичника

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Сьогодні, в 4-ту Неділю Великого Посту, читаючи Святе Писання бачимо, як Господь творить два чуда . Господь зціляє біснуватого отрока та укріпляє у вірі батька юнака: «Вірую , Господи ! допоможи моєму невір’ю».

“17. Один з народу сказав у відповідь: Учителю! я привів до Тебе мого сина, одержимого духом німим:

18. де тільки нападе на нього, кидає його на землю, і він пускає піну, і скрегоче зубами своїми, і ціпеніє. Я казав учням Твоїм, щоб вигнали його, та вони не змогли”. “

Отож читаємо, що одна людина привела до апостолів свого сина, котрий був одержимий злим духом і цей дух кидав його на землю і піна йшла з рота, хлопчик скреготів зубами своїми, його скручувало і чоловік, який привів хворого, став звинувачувати апостолів у тому, що вони не змогли зцілити його сина.

“19. Відповідаючи йому, Ісус сказав: о, роде невірний! доки буду з вами? доки буду терпіти вас? Приведіть його до Мене”.

Христос говорить до чоловіка, але через нього він звертається до багатьох .

“20. І привели його до Нього. Як тільки біснуватий побачив Його, дух стряснув його; він упав на землю і валявся, пускаючи піну“.

21. Ісус запитав батька його: як давно це сталося з ним? Він сказав: з дитинства;

22. багато разів дух кидав його у вогонь і у воду, щоб згубити його; але, якщо щось можеш, змилосердься над нами, допоможи нам”.

Цей рядок Святого Писання розповідає нам, що сили зла обмежені. Біси кидали цього юнака з дитячих років, то в вогонь , то в воду, однак не змогли погубити. Тому що Бог своїми промислами оберігає всіх.

На цьому місці ми маємо звернути нашу особливу увагу на дійсність існування злих духів, тобто демонів або бісів. У Священному Писанні загалом і в Євангелії зокрема багато разів стверджується як беззаперечна істина, що існує сатана, диявол – ангел, який був колись величним і світлим творінням Божим, але який загордився своєю величчю і вирішив, що може бути «богом без Бога». Він відпав від Творця та спокусив до падіння і частину ангелів, що стали відтоді демонами або бісами, а потім спокусив до відпадіння від Бога і перших людей. Диявол і підкорені йому злі духи – це не міф, не плід уяви, не алегорія морального зла чи ще щось подібне, а це реально існуючі розумні, безплотні, безтілесні істоти, які завжди і постійно бажають панувати над нами через схилення нас до гріха, бажають нам страждань та погибелі.

“23. Ісус сказав йому: якщо хоч трохи можеш вірувати, все можливе віруючому“.

Христос призиває цього батька проявити віру для зцілення сина . А чи є віра в цієї людини ? Ісус поправляє слова батька, закликаючи його довіритися Богові, й той негайно сповідує, що увірував, але водночас визнає свою духовну слабкість й закликає Ісуса створити в ньому серце, котре зможе вірити більш твердо та рішуче: “Вірю, поможи моєму невірству!”
“24. І відразу батько отрока викрикнув крізь сльози: вірую, Господи! допоможи моєму невірʼю“.

Слова батька це і є приклад того, як людина маловіруюча навертається до Бога через велике бажання зцілення дитини. Велике і любляче серце батька привело до Христа, як до єдиного джерела допомоги.

“25. Іісус, побачивши, що збігається народ, заборонив духові нечистому, сказавши йому: духу німий і глухий! Я тобі велю: вийди з нього і більше не входь у нього”.

У цьому рядку ми бачимо, що коли Христос зцілює нас, то Він зцілює назавжди.

“26. І, скрикнувши та сильно стряснувши його, вийшов; і він став, наче мертвий, так що багато хто говорили, що він помер.

27. Але Ісус, взявши його за руку, підняв його; і він встав.

28. Коли Ісус увійшов у дім, учні спитали Його на самоті: чому ми не могли вигнати його?

29 І сказав їм: цей рід не може вийти інакше, як від молитви і посту“.

Окрім браку розуміння, учням бракує також здатності сповнити ту місію, котру поклав на них Ісус. Їхня невдача (навіть провал) є нагодою для Ісуса, щоб заохотити їх до більшої молитви, маючи на увазі той факт, що більше часу та зусиль в молитві (а відтак і тіснішому товаристві з Богом) провадить до зростання у вірі (довіри до Нього). В багатьох обставинах життя наша віра часто виявляється не менш слабкою.

В ці дні Великого посту Гоподь наставляє кожного, щоб ми вірні чада збирали свої скарби не небі, а на землі. Щоб кожний розтавив свої пріорітети і на перше місце поставив Бога. Час посту – це час радості , це час, коли ми можемо якомога більше приділити часу молитві та наближенню до Бога.

Христос наставляє нас на прикладі своїх учнів, як нам подрібно боротися з страстями з поганими помислами та різними проблемами у нашому житті.

Шлях Ісуса буде все тяжчим і тяжким, проте Він, спільно із Божим Провидінням, досягне Своєї місії. Знадобляться всі Його фізичні та духовні сили, але Ісус піднімиться на стрімку скелю і завершить Свій шлях, досягне самої вершини. Він понесе Свій хрест, збереже вірність до кінця та покладе початок Царству. Проте перед нами і надалі стоїть питання: чи підемо ми за Ним? Чи залишимося стояти в розсіянні, не здатні навіть на те, щоби піднятися і дальше іти? В своєму паломництві нам слід зробити поворот, нам потрібно докласти більше духовних сил, присвятити більше часу, більше старанності в молитві. Та чи готові ми до цього?

Чи зуміємо ми в критичних ситуаціях вкласти в молитву віру, яка в нас є? Чи зможемо повторити слова відчайдушного батька: «Вірю, поможи моєму невірству!» (Мр. 9:24). Якщо ми дійшли до цієї точки, то нам залишається поставити ногу на перший щабель драбини, закликаючи про допомогу і – намагатися дряпатися вгору.

Будем старатись слідувати за Христом , поступати по совісті щоб одного разу коли настане наш час Господь сказав нам : «прийдіть, благословенні Отця Мого, наслідуйте Царство, уготоване вам від створення світу ». Амінь.

 

ієрей Василій Грищенко

rivne.church.ua

Просмотрено (3) раз

Оставить комментарий

Сохранен как Для души, Душеполезное чтение, Новости, Православный пост

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *