Рівноапостольний Миколай, архієпископ Японський
День пам’яті (н. ст.) – 16 лютого
Рівноапостольний Миколай (Касаткін), творець і першоієрарх японської церкви, є видатним місіонером XX століття.
Архієпископ Миколай, у миру Іван Дмитрович Касаткін, народився 1 серпня 1836 року в селі Березовський погост Бєльського повіту Смоленської губернії в сім’ї диякона. Закінчив Більське духовне училище і Смоленську духовну семінарію (1857). Серед найкращих учнів був рекомендований до Санкт-Петербурзької духовної академії. Там він навчався до 1860 року, коли, за особистим клопотанням митрополита Санкт-Петербурзького Григорія (Постникова), йому надали місце настоятеля церкви при російському консульстві в місті Хакодате (Японія), а також присвоїли вчений ступінь кандидата богослов’я без представлення відповідного кваліфікаційного твору.
23 червня 1860 року ректором академії єпископом Нектарієм (Надєждіним) Іван Дмитрович був пострижений в чернецтво з ім’ям на честь святителя Миколая Мирлікійського. 30 червня висвячений у сан ієромонаха.
2 липня 1861 року Ієромонах Миколай прибув у Хакодате. Перші роки свого перебування в Японії він самостійно вивчав японську мову, культуру і побут японців.
Першим японцем, наверненим ним у православ’я, незважаючи на те, що навернення в християнство було заборонене законом, став колишній самурай, названий син синтоїстського священнослужителя Такума Савабек. Він прийняв Хрещення разом з двома іншими японцями навесні 1868 року.
За півстоліття служіння в Японії отець Миколай залишав її тільки двічі: у 1869-1870 і в 1879-1880 роках. У 1870 році за його клопотанням було відкрито руську духовну місію в Японії з центром у Токіо. 17 березня 1880 року ухвалою Святішого Синоду йому було указано бути єпископом Ревельським, вікарієм Ризької єпархії, з відрядженням до Японії. 30 березня 1880 року в Троїцькому соборі Олександро-Невської лаври він був висвячений на єпископа.
У процесі місіонерської діяльності отець Миколай переклав японською мовою Святе Письмо, інші богослужбові книги; створив духовну семінарію, шість духовних училищ для дівчаток і хлопчиків, бібліотеку, притулок та інші установи. Видавав православний журнал “Церковний вісник” японською мовою. Згідно з рапортом Святішому Синоду, на кінець 1890 року православна церква в Японії налічувала 216 громад і в них 18 625 християн.
8 березня 1891 року було освячено кафедральний Воскресенський собор у Токіо, званий японцями Нікорай-до.
Рівноапостольний Миколай спочив 1912 року. 31 березня 1970 року він був прославлений в лику святих.
Тропа́рь, глас 4:
Апо́столов единонра́вне и сопресто́льне,/ служи́телю Христо́в ве́рный и Богому́дрый,/ цевни́це избра́нная Боже́ственнаго Ду́ха,/ сосу́де преизлива́ющийся любве́ Христо́вы,/ Япо́нския земли́ просвети́телю,/ святы́й Нико́лае, иера́рше равноапо́стольне,/ моли́ся Живонача́льней Тро́ице/ о всем твое́м ста́де/ и о всем ми́ре.
Конда́к, глас 4:
Стра́нника и прише́льца прия́т тя страна́ Япо́нская,/ равноапо́стольне святи́телю Нико́лае,/ в ней же испе́рва позна́л еси́ себе́ я́ко чужда́го,/ оба́че теплоту́ и свет Христо́в источа́я,/ прелага́л еси́ враги́ твоя́ в сы́ны духо́вныя,/ и́мже раздая́ благода́ть Бо́жию, созида́л еси́ Це́рковь Христо́ву,/ о ней же ны́не моли́ся,/ и тебе́ бо сы́нове ея и дще́ри взыва́ют:/ ра́дуйся, па́стырю до́брый наш.
Величание:
Величаем тя, равноапостольне Николае, и чтим болезни и труды твоя, имиже трудился еси во благовестии Христове.
Благовіст УПЦ
Просмотрено (2) раз