Молченська чудотворна ікона Божої Матері (1405)
День пам’яті (н. ст.) – 7 травня; 1 жовтня
Існує дві чудотворні ікони під назвою Молченська. Одна із них знаходиться в Софронієво-Молченській печерній чоловічій пустині на честь Різдва Пресвятої Богородиці, а інша знаходиться в Молченському Різдва Богородиці жіночому монастирі. Обидві обителі розташовані в Путивлі, що в Конотопській єпархії. Яка із ікон є істинною Молченською іконою, питання спірне. Історія ж знайдення ікони така.
На початку XIV століття до цих місць перебралися із розореного татарами Києва двоє ченців, які оселилися в печері недалеко від болота під назвою Молча. Ченці принесли з собою образ Пресвятої Богородиці, перед яким звершували молитви. Коли відлюдники відійшли до Господа, про них поступово забули, а місце їхнього проживання заросло лісом.
18 вересня 1405 року бортник, який шукав у лісі вулики диких бджіл, побачив на дереві образ Богородиці, оточений сяйвом, і почув слова: «Хай буде збудована на цьому місці церква Пресвятої Богородиці». Бортник поспішив до Путивля зі звісткою про незвичайне явлення.
Духовенство і безліч народу негайно вирушили на вказане місце, і всі побачили ікону, яка випромінювала дивовижне світло. Багато хто тут же отримав зцілення від різних хвороб. Згодом на цьому місці був побудований Молченський чоловічий монастир Різдва Пресвятої Богородиці, названий через численні печери, що були навкруги, печерним.
1605 року монастир пограбували поляки. Ігумен з братією були змушені залишити розорену обитель та перебратися до міського Путивльського монастиря. Оскільки до монастиря було перенесено і чудотворну Молченську ікону, то Путивльський монастир став також називатися Молченським. Під час однієї із пожеж чудотворна ікона загинула, але, на щастя, зберігся древній список ікони, який також прославився багатьма дивами.
1653 року занедбаний Богородично-Різдвяний монастир було відновлено стараннями будівничого Софронія, тож обитель отримала ще одну назву — Софронієва.
За часів радянської влади монастир було зруйновано, а ікону втрачено.
У дев’яності роки ХХ століття обидва Молченські монастирі були відновлені. Був знайдений і втрачений образ. Виявилося, що ікону ховали, рятуючи від наруги, місцеві жителі. 7 травня 1995 року хресним ходом ікону було перенесено до Спасо-Преображенського собору Молченського Путивльського монастиря.
Існує також чудотворний список Молченської ікони Божої Матері, явлений у селі Бусиново під Москвою. Нині ця Молченська ікона Богородиці перебуває в храмі преподобного Сергія Радонезького в Бусиновму. За переданням, цю ікону в XIX столітті принесла до храму сліпа дівчина, яка жила в селі Бусиново.
Благовіст УПЦ
Просмотрено (0) раз