Ікона Божої Матері, іменована “Іллінська – Чернігівська”

Іллінська-Чернігівська ікона Божої Матері (1658)

День пам’яті (н. ст.) – 29 квітня

Іллінська ікона Божої Матері знаходиться в Петро-Павлівському храмі з лівого боку за кліросом і є другою святинею обителі. Ця ікона є копією (XVIII ст.) з чудотворного образу, написаного ченцем Чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря Геннадієм (в миру Григорій Дубенський) в 1658 році. У 1662 році відбулася знаменна подія: протягом 8 днів Іллінська Богоматір плакала.

Незабаром була навала татар на Чернігів. Отримавши вночі звістку про напад, ченці негайно зібралися в церкві і, помолившись, сховалися в печері прп. Антонія. Опівночі татари увірвалися до монастиря. Вони розорили все, що знайшли в ньому, не помилували навіть і церкви монастирської. Всі ікони храму були перекинуті або знищені. Неушкодженою залишилася тільки чудотворна ікона Богоматері. Цариця Небесна не дозволила нападникам доторкнутися до Свого образу. Іллінська ікона Богоматері прославилась багатьма іншими чудесами. Від неї отримували зцілення розслаблені, сліпі, біснуваті та інші.

Коли в кінці XVIII століття вирішено було створити університет на базі Чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря, чудотворний образ Іллінської Богородиці в срібному визолоченому окладі, зі срібним вінцем, осипаного дорогоцінним камінням, 28 листопада 1786 року перенесли до Єлецького монастиря і помістили в Успенському соборі. Однак відкриття університету в Чернігові так і не відбулося. 18 квітня 1794 року чудотворну ікону Іллінської Божої Матері знову перенесли із Єлецької обителі до Іллінского монастиря. Копії цієї ікони розійшлися по іншим чернечим обителям. Деякі із них, наприклад, ікона Іллінської Богородиці в Гефсиманському скиті Троїце-Сергієвої Лаври, прославилися багатьма чудесами, за що особливо шанувалися прочанами.

Черниці похилого віку, які знали преподобного Лаврентія Чернігівського за життя, стверджують, що Іллінська ікона, котра знаходиться нині в Єлецькому монастирі, є не копією стародавнього чудотворного образу, а оригіналом. Батюшка Лаврентій говорив, що саме ця ікона з’явилася йому у сні (в житті до того він її не бачив).

Після закриття Чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря в 1962 році святий образ зберігався у черниці Агнії (1996 г.), яка і передала його до відкритого Єлецького монастиря. Наприкінці 1996 року Іллінська ікона була відреставрована художником-реставратором Раїсою Михайлівною Боголюб. У Єлецької обителі зберігається інший, менших розмірів, список з чудотворного образу Іллінської Богоматері в срібному окладі. Ікона ця знаходилася в Єлецькому монастирі до його закриття. Потім (до 1988 року) вона зберігалася у однієї Київської черниці, яка перед своєю кончиною передала її наміснику Києво-Печерської Лаври єпископу Іонафану. У 1994 році, з благословення намісника Києво-Печерської Лаври ігумена Ахіла, ікону було повернуто до Єлецької обителі.

 

Благовіст УПЦ

Просмотрено (0) раз

Оставить комментарий

Сохранен как Новости, Святыни и Святые

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *