25 грудня – день пам’яті святителя Спірідона, єпископа Триміфунтського, чудотворця

Святитель Спірідон Триміфунтський чудотворець (близько 348)

Святитель Спиридон Триміфунтський народився наприкінці III століття на острові Кіпр. Про його життя до висвячення відомостей збереглося мало. Відомо, що він був пастухом, мав дружину і дітей. Усі свої кошти він віддавав на потреби ближніх і мандрівників. За це Господь винагородив його даром чудотворіння: він зціляв невиліковно хворих і виганяв бісів.

Після смерті дружини, за часів царювання імператора Константина Великого (306–337), він був обраний єпископом міста Триміфунта. У сані єпископа святитель не змінив свого способу життя, поєднавши пастирське служіння з ділами милосердя.

За свідченням церковних істориків, святитель Спиридон 325 року брав участь у діяннях I Вселенського Собору. На Соборі святитель вступив у змагання з грецьким філософом, який захищав Арієву єресь. Проста промова святителя Спиридона показала всім неміч людської мудрості перед Премудрістю Божою. Внаслідок бесіди противник православ’я став його ревним захисником і прийняв Святе Хрещення.

На тому самому Соборі святитель Спиридон явив проти аріан наочний доказ Єдності у Святій Трійці. Він узяв у руки цеглу і стиснув її. Миттєво вийшов із неї вгору вогонь, вода потекла вниз, а глина залишилася в руках чудотворця. “Це три стихії, а цегла одна, — сказав тоді святитель Спиридон, — так і в Пресвятій Трійці — Три Особи, а Божество Єдине”.

Святитель з великою любов’ю дбав про свою паству. По його молитві посуха змінювалася рясним життєдайним дощем, а безперервні дощі змінювалися теплою, сухою погодою. Він також молитвою зціляв хворих і виганяв бісів.

Одного разу до святителя Спиридона прийшла жінка з мертвою дитиною на руках, просячи його заступництва. Помолившись, він повернув немовля до життя. Мати, вражена радістю, впала бездиханною. Але молитва угодника Божого повернула життя і їй.

Як повідомляє історик Созомен, у святого був звичай із зібраного врожаю одну частину роздавати бідним, а іншу віддавати нужденним у борг. Сам він особисто нічого не давав. Святитель просто показував вхід до комори, де кожен міг узяти, скільки потрібно, і потім повернути так само, без перевірки та звіту.

Окрім того, по його молитві під час посух, що часто загрожували острову Кіпр, ішов дощ. Через це святителя Спиридона часто порівнюють з пророкм Ілією.

Усе життя святителя вражає дивовижною простотою і силою чудотворіння, дарованою йому від Господа. За словом святителя оживали мертві, втихали стихії, руйнувалися ідоли. Коли в Александрії патріарх скликав Собор заради розтрощення ідолів і капищ, по молитвам отців Собору впали всі ідоли, окрім одного, найшанованішого. Патріархові у видінні було відкрито, що ідол цей залишився для того, аби бути розтрощеним святителем Спиридоном Триміфунтським. Викликаний Собором святитель сів на корабель. Коли корабель пристав до берега і святитель ступив на землю, ідол в Александрії зі всіма жертовниками впав у порох, чим сповістив патріарха та всіх єпископів про наближення святителя Спиридона.

У праведності і святості прожив святий Спиридон земне життя і в молитві віддав душу свою Господу близько 348 року. Мощі його спочивають на острові Корфу в церкві його імені (окрім правої руки, яка в Римі).

***

Тропарь святителю Спиридону Тримифунтскому, чудотворцу, глас 1

Собо́ра Пе́рваго показа́лся еси́ побо́рник и чудотво́рец,/ Богоно́се Спиридо́не о́тче наш. /Те́мже ме́ртву ты во гро́бе возгласи́в/ и змию́ в зла́то претвори́л еси́,/ и внегда́ пе́ти тебе́ святы́я моли́твы,/ а́нгелы, сослужа́щия тебе́, име́л еси́, свяще́ннейший./ Сла́ва Да́вшему тебе́ кре́пость,/ сла́ва Венча́вшему тя,// сла́ва Де́йствующему тобо́ю всем исцеле́ния.

 

Кондак святителю Спиридону Тримифунтскому, чудотворцу, глас 2

Любо́вию Христо́вою уязви́вся, свяще́ннейший,/ ум впери́в заре́ю Ду́ха,/ де́тельным виде́нием твои́м дея́ние обре́л еси́, Богоприя́тне,/ же́ртвенник Боже́ственный быв,// прося́ всем Боже́ственнаго сия́ния.

 

Молитва святителю Спиридону Тримифунтскому, чудотворцу

О, вели́кий и пречу́дный святи́телю Христо́в и чудотво́рче Спиридо́не, Керки́рская похвало́, всея́ вселе́нныя свети́льниче пресве́тлый, те́плый к Бо́гу моли́твенниче и все́м к тебе́ прибега́ющим и с ве́рою моля́щимся скоропредста́тельный засту́пниче! Ты́ ве́ру правосла́вную на Нике́йстем Собо́ре посреде́ отце́в пресла́вно изъясни́л еси́, триеди́нство Святы́я Тро́ицы чуде́сною си́лою показа́л еси́ и еретико́в до конца́ посрами́л еси́. Услы́ши на́с, гре́шных, святи́телю Христо́в, моля́щихся тебе́, и си́льным твои́м предста́тельством у Го́спода изба́ви на́с от вся́каго зла́го обстоя́ния: от гла́да, пото́па, огня́ и смертоно́сныя я́звы. Ты́ бо во вре́менней жи́зни свое́й от все́х си́х бе́дствий избавля́л еси́ люде́й твои́х: от наше́ствия ага́рян и от гла́да страну́ твою́ сохрани́л еси́, царя́ от неисце́льнаго неду́га изба́вил и мно́гия гре́шники к покая́нию приве́л еси́, ме́ртвых пресла́вно воскреша́л еси́, за свя́тость же жития́ твоего́ А́нгелы, неви́димо в це́ркви пою́щия и сослужа́щия тебе́, име́л еси́. Си́це у́бо просла́ви тебе́, ве́рнаго Своего́ раба́, Влады́ка Христо́с, я́ко вся́ та́йная челове́ческая дея́ния дарова́ тебе́ разуме́ти и облича́ти непра́ведно живу́щия. Мно́гим, в ску́дости и недоста́точестве живу́щим, ты́ усе́рдно помога́л еси́, лю́ди убо́гия изоби́льно во вре́мя гла́да напита́л еси́ и и́на мно́га зна́мения си́лою в тебе́ живу́щаго Ду́ха Бо́жия сотвори́л еси́. Си́це и на́с не оста́ви, святи́телю Христо́в, помина́й на́с, ча́д свои́х, у Престо́ла Вседержи́теля и умоли́ Го́спода, да пода́ст мно́гих на́ших грехо́в проще́ние, безбе́дное и ми́рное житие́ да да́рует на́м, кончи́ны же живота́ непосты́дныя и ми́рныя, и блаже́нства ве́чнаго в бу́дущем ве́це сподо́бит на́с, да вы́ну возсыла́ем сла́ву и благодаре́ние Отцу́ и Сы́ну и Ду́ху Свято́му, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Благовіст УПЦ

Просмотрено (2) раз

Оставить комментарий

Сохранен как Новости, Святыни и Святые

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *